Kupno nowej domeny a jej odnowienie - różnice

Domeny internetowe funkcjonują od przeszło 30 lat i chociaż początkowo nikt nie wróżył im sukcesu, wciąż żyją i mają się dobrze. Co więcej – cały czas ewoluują i zyskują coraz większe znaczenie w oczach specjalistów od marketingu. Jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak działają domeny i czym różni się pierwszy zakup od późniejszego przedłużenia ważności domeny.

Kupując domenę nową i starą

Najczęściej kupno domeny stanowi pierwszy krok w celu założenia strony internetowej. Wyjątkiem może być sytuacja, w której zlecamy wykonanie witryny osobie trzeciej, a kupno swojego adresu w sieci odkładamy do czasu, gdy cała strona będzie gotowa do publikacji.

Decydując się na kupno domeny, możesz postawić na nową albo starą domenę. Pod tym pierwszym pojęciem wyróżniamy co do zasady rejestrację adresu, który wcześniej nie widniał w sieci. Analogicznie stara domena to określenie adresu strony, która była już w przeszłości publikowana i posiada swoją historię. Jeśli była ona nieprzerwana, zazwyczaj kupujemy ją od poprzedniego abonenta. Jeżeli ten jednak w określonym czasie nie przedłużył jej ważności, możemy wykupić domenę na specjalnej aukcji albo zarejestrować tak jak nową domenę.

Rejestrując domenę na stronie zajmującej się sprzedażą  (czyli często na przykład na hostingu WWW – niektóre oferują nawet domenę .pl w cenie hostingu. Taką ofertą chwali się między innymi HostingHouse.pl), bardzo łatwo możemy zauważyć, że cena wykupu danego adresu jest niższa, niż mogłoby się wydawać. Nieraz łatwo jednak przegapić fakt, że dotyczy ona tylko pierwszego roku, na co trzeba uważać, gdyż wiele firm po upływie tego czasu znacząco podnosi ceny.

Przedłużenie domeny zawsze jest droższe

Cena oczywiście różni się w zależności od tego, jaką domenę wybierzesz (inna będzie dla adresu .pl, inna dla .eu, a inna dla .tv), zazwyczaj jednak koszt przedłużenia domeny jest kilkukrotnie wyższy (wyjątkiem są tu często najdroższe przy pierwszej rejestracji domeny globalne – ich cena niejednokrotnie jest identyczna w przypadku zakupu, jak i przedłużenia). Przykładowo: dla oferty strony HostingHouse.pl niska początkowa cena wykupu domen .pl oraz funkcjonalnych wzrasta około trzy razy w momencie przedłużenia. U innych podmiotów rejestrujących domeny dysproporcja ta może być jeszcze większa.

Oczywiście każdy podmiot, u którego postanowisz zarejestrować domenę, zadba o to, abyś nie zapomniał o jej przedłużeniu i w ustalonym przez siebie czasie wyśle automatyczne przypomnienie drogą mailową. Przedłużenie ważności domeny w określonym terminie jest bardzo istotne – w dniu jej wygaśnięcia internauci natychmiast tracą dostęp do Twojej witryny!

Nie przedłużyłem domeny w dniu wygaśnięcia - czy ją stracę?

O ile rejestracja nowej domeny następuje niemalże natychmiast (o ile nie jest ona już zajęta), o tyle stara domena nie jest dostępna w dniu wygaśnięcia jej ważności. Czas na jej przedłużenie jest często zależny od podmiotu, który ją dla nas rejestruje, jednak zazwyczaj wynosi przynajmniej kilka dni. Nieco dłuższy jest okres, w którym możemy przedłużyć domenę, jednak będzie nas to dodatkowo kosztować (opłata za przywrócenie). W późniejszym etapie zawieszona domena może trafić na aukcję.

Jeżeli przez nieco dłuższy czas nie przedłużymy ważności domeny (zazwyczaj około 30-45 dni), zostanie ona wyrejestrowana i będziemy zmuszeni zarejestrować ją ponownie. Taką możliwość ma jednak każdy i jeżeli ktoś może mieć ochotę na zajęcie naszej domeny, może nas uprzedzić.

Kupując nową domenę, musimy liczyć się z faktem, że do momentu jej rejestracji dowolna inna osoba, albo firma może nas uprzedzić. W przypadku przedłużenia ważności możemy poczekać nawet kilka dni – wiąże się to jednak z zawieszeniem funkcjonowania strony internetowej do niej podpiętej (albo braku możliwości przekierowania). Jednocześnie przedłużenie ważności może być kilkukrotnie droższe niż pierwsza rejestracja. Mimo wszystko, jeśli zależy Ci na funkcjonowaniu strony WWW podpiętej pod domenę, powinieneś pilnować terminu upłynięcia jej ważności.