Jaka powinna być dobra domena?

Wybranie odpowiedniej domeny dla swojej strony internetowej lub sklepu internetowego to zabieg kluczowy, który ma duży wpływ na sukces naszej działalności w Internecie. Obecnie coraz trudniej jest wybrać domenę, jednak każda firma, która pragnie się rozwijać, musi zaakcentować swoją obecność także w sieci. Domena nie tylko powinna zachęcać użytkowników do odwiedzenia naszej strony, ale będzie stanowiła równie istotny element potencjalnego pozycjonowania naszej strony przez wyszukiwarkę Google. Poniżej przedstawione zostały wskazówki dotyczące najważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając idealną dla nas domenę. 

Prosta i łatwa do zapamiętania nazwa 

Najważniejszy punkt, nad którym powinniśmy się szczególnie pochylić, to sama nazwa domeny. Powinna ona być prosta zarówno do wymówienia, jak i do zapamiętania. Dzięki tak skonstruowanej domenie potencjalni klienci z łatwością zapamiętają nasz adres i nie będą ryzykować wpisywania słów kluczowych w wyszukiwarce, co może rodzić ryzyko wejścia przez nich na strony konkurencyjnych firm. Nasza nazwa nie powinna zawierać zapożyczeń z innych języków oraz liczb. Cyfry szybko uciekają nam z pamięci, a wyrazy z obcych języków nie dla wszystkich są jednoznaczne do zapisania.  

Odpowiednia końcówka naszej domeny

Kolejną dobrą praktyką, którą należy stosować przy wyborze swojej nowej domeny, jest dobranie odpowiedniej, jak najbardziej uniwersalnej końcówki adresu. Końcówka “pl” lub “com” w przypadku stron międzynarodowych stanowią najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu całość adresu będzie znacznie łatwiejsza do zapamiętania. Tańsze domeny są oferowane z innymi, mniej oczywistymi końcówkami jak org lub wiele innych. W tym przypadku warto dopłacić więcej i mieć pewność, że nasz adres będzie dobrze zapamiętany. 

Domena za 1 złotych? Sprawdźmy warunki

Szukając idealnej domeny dla naszej strony, możemy natrafić na atrakcyjne oferty domeny za złotówkę. Jeżeli taka oferta nas zainteresuje, warto wnikliwie spojrzeć na regulamin domeny i dowiedzieć się, jaka jest cena za przedłużenie dostępu do danej domeny. Po okresie, w którym koszt wyniesie na 1 złotówkę, dostawcy domen często za przedłużenie dostępu do adresu ustawiają bardzo wysoką ceną, co w ogólnym rozrachunku może okazać się nieopłacalne. Przy zakupie domeny warto też prześwietlić jej historię w celu upewnienia się, czy była ona w przeszłości przez kogoś już używana. Z punktu widzenia optymalizacji takiej strony przez wyszukiwarkę, istotne jest, by sprawdzić, co nasza domena w przeszłości zawierała.